Witam, na moim blogu poświęconym wszelkiego rodzaju dolegliwościom kręgosłupa.
Na wstępie napiszę, że nie jestem specjalistą, ani lekarzem - będę udzielał podstawowych porad i wskazówek.
Trzeba pamiętać, że każdy uraz, długotrwały ból kręgosłupa jest bardzo poważnym problemem, którego zignorowanie, może prowadzić do ciężkich powikłań, dlatego zalecam przede wszystkim wizytę u lekarza.
Zaczynajmy więc!
Na początku przyjrzyjmy się bliżej budowie kręgosłupa.
Kręgosłup (columna vertebralis) składa się z kości tzw. kręgów. Poszczególne kręgi łącząc się ze sobą, tworzą elastyczny słup, będący osią tułowia. Kręgosłup składa się z 33 - 34 kręgów i dzieli na 5 odcinków. Odcinek szyjny składa się z 7 kręgów, następnie odcinek piersiowy z 12, lędźwiowy z 5, krzyżowy 5 i guziczny 5.
Typowy kręg składa się z trzonu, łuku i siedmiu wyrostków. Ponieważ nie jesteśmy studentami medycyny podarujemy sobie poszczególne nazwy (jeżeli jednak jest ktoś ciekawy - proszę napisać do mnie a rozwinę ten temat) Trzeba jednak wiedzieć, że trzon i łuk kręgu łącząc się ze sobą, tworzą otwór kręgowy przez który przechodzi rdzeń kręgowy.
Między kręgami znajdują się krążki międzykręgowe zbudowane z chrząstki. Obwodowa część krążka zawiera liczne włókna sprężyste i nazywa się pierścieniem włóknistym. Część środkowa, półpłynna bogata w wodę nosi nazwę jądra miażdżystego. Jądro wyglądem przypomina galaretę. Dzięki takiej budowie jądro miażdżyste amortyzuje wstrząsy i pozwala na ruchy między kręgami.
W następnym poście wyjaśnię:
Jak porusza się nasz kręgosłup?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz